Ministerul Educatiei e speriat de bloguri

vroiam să-ti spun că ministerul educaţiei a dat ordin profilor şi şcolilor în general să-i intruiască pe ăştia mici până la a 8a să nu-şi facă blog :) )

De la cineva din interior

Pe aceeaşi temă

Ministerul Educatiei e speriat de bloguri - 60 comentarii

Pagina: « 1 [2] Toate comentariile

    51.
  1. gravatar Ne interzic viaţa a scris pe

    [...] viaţa. Ne scot orele de sport , ne sfătuiesc să nu mai accesăm internetul şi mai nou să nu mai intrăm sau să scriem pe bloguri.  Aş vrea să fiu de acord cu voi , dar totuşi odată ce voi dormiţi în fotolii sau jucaţi [...]

  2. 52.
  3. gravatar buggyracing a scris pe

    daca te uiti ce retarzi conduc miniisterul asta … nu ma mir

    daca te uiti ce retarzi sunt in universitatile romanesti … ma indoiesc ca viitorii sefi de minister nu vor interzice extraterestrii pe pamant

  4. 53.
  5. gravatar Ada a scris pe

    parerea mea: ”astia” nu stiu exact ce sunt blogurile si le baga in categoria ”mess”. Da, mess-ul tampeste. Limbajul de ”mess’ pe care il folosesc copii e ala cu ”k @ mn, tn ! ”etc. Bloguri cu ”k @ mn, tn ! ” exista cu sutele si daca ar fi dupa mine , le-as da jos de pe net urgent. Daca despre asta e vorba, sunt 100% pro

  6. 54.
  7. gravatar silvius a scris pe

    In conditiile astea, http://www.edublog.ro ce sanse mai are? :)

  8. 55.
  9. gravatar docica a scris pe

    off topic: sunt doua forme corecte: voiam ( de la a voi) si vream (de la a vrea)… forma vroiam este gresita si s-a format printr-un procedeu de atractie dintre cele doua forme!
    on topic: eu sunt profesoara. am clase de liceu, dar si o clasa de generala(in liceul respectiv). Sunt din Galati, iar pe noi nu ne-a anuntat nimeni de aberatia asta. Ori zvonul publicat de tine este fals si genereaza comentarii inutile, ori este real, dar nu are niciun efect deoarece anuntul nu a fost “trimis” in scoli in forma oficiala. Eu ma uit foarte rar la TV, asa ca nu pot confirma ideea asta nastrusnica a interzicerii blogului pe cale mass-media, iar in ce priveste inspectoratul judetean, deocamdata nu se impune nimic.
    Oricum eu sunt pro blog! Pe astia mici ai mei, adica cei de clasa a VII-a, chiar i-am obligat sa-si faca jurnal, pe caiete, ce-i drept.

  10. 56.
  11. gravatar chessh a scris pe

    Pe de o parte e o idee buna, pe de alta nu. E bine pentru Internet, ca asa apar mai putini ratati cu bloguri, care si le fac doar ca sa fie la moda si sa strice internetul, pe de alta parte e rau, ca poate mai sunt 1% care chiar au ce scrie. Cel mai bine ar fi sa interzica prostia si manelele si toti am trai intr-o lume mai buna. :)

  12. 57.
  13. gravatar Gica Contra a scris pe

    docica, esti cumva profesoara de limba romana? Pentru ca, in cazul asta, ar trebui sa te interesezi de verbul “a vroi” si de conjugarile lui.

    Fara a fi rautacios trebuie sa remarc ca sunt prea multe persoane care fac tam-tam pe niste stricteti gramaticale cand de fapt substratul dialogului nu se regaseste nicidecum in cateva silable prost puse. A nu fi inteles gresit: nu contest ideea de a corecta pe cineva care a gresit.

  14. 58.
  15. gravatar docica a scris pe

    Da, sunt profesoara de limba romana. In aceasta masura iti spun ca ce ai gasit tu pe pagina pe care mi-ai indicat-o nu stiu ce este deoarece nu mi se deschide. Dar banuiesc ca e forma verbului din DEX online. Numai ca te rog sa tii cont ca pe internet oricine are acces si poate modifica. Inclusiv pagina DEX online poate fi completata de cineva ca mine sau ca tine… si chiar de oameni fara studii. Asa ca repet ce am scris mai sus: verbul a vroi nu exista! In noul DOOM, editat de Academia Romana (adica oficial) la pagina 849, in partea dreapta gasesti verbul “a voi”, iar la pagina 852 in partea stanga, jos, gasesti verbul “a vrea”. In dictionar nu exista verbul a vroi.
    Pe de alta parte limba este vie. Asa ca oricat am sustine noi regula, in timp indelungat cuvintele se transforma si sunt sigura ca se va ajunge la un moment dat in viitor cand forma “a vroi” sa fie corecta. Pana atunci vorbiti cum doriti, dar asumati-va consecintele alegerilor voastre!

  16. 59.
  17. gravatar Gica Contra a scris pe

    Da, imi pare rau, se pare ca formele literare acceptate sunt “a voi” si “a vrea”. “A vroi” este doar o varianta tolerata (doar in mod uzual, nu si literar).

  18. 60.
  19. gravatar nhr a scris pe

    ministerul este deci cum?..

Pagina: « 1 [2] Toate comentariile