CVul meu online?

Citeam săptămânile trecute că din ce în ce mai mulţi recrutatori folosesc google pentru a căuta informaţii despre posibilii angajaţi. Un coleg din presa scrisă mi-a confirmat că şi el face asta când angajează oameni noi. E un mod facil de a afla mai multe despre oameni. Bloguri, activităţi pe forumuri, uneori sunt indicii importante.

Dacă veţi căuta Vali Petcu (sau Petre, după gust) pe google, nu veţi gasi mare lucru. El e un om care îşi face treaba separat de zoso. Zoso însă face tot felul de lucruri. Ca de pilda, să jurizeze la Ideea Forum concursul de idei. Pentru că aici voiam să ajung.
Am citit câteva idei mondiale acolo. Când facem ceva în joacă, e bine să punem un panou mare pe care să scriem “mă prostesc, nu mă luaţi în seamă”. Pentru că altfel tindem să luam lucrurile în serios. Am văzut acolo nişte idei mondiale. Unele din reclame pe care le-am văzut şi eu (şi nu sunt mare amator de reclame), unele din filme (cel puţin aia cu scutere e din anii ’50), unele utopice (ca să fiu elegant). Câteva bune şi foarte bune. Să speram că vor câştiga şi vor fi puse în practică.

Pe aceeaşi temă

CVul meu online? - 9 comentarii

    1.
  1. gravatar Andrei M a scris pe

    Stai, ca nu-nteleg. Petre , sau Petcu ?

  2. 2.
  3. gravatar zoso, the editor a scris pe

    cum vrei tu…

  4. 3.
  5. gravatar Andrei M a scris pe

    Pai te cheama si una si alta? Ca asta nu inteleg

  6. 4.
  7. gravatar zoso a scris pe

    nu, normal. dar sunt distractive presupunerile.

  8. 5.
  9. gravatar Sabrina a scris pe

    aproape ca mi-e mila de cei care au participat la concurs… cum de ai ajuns sa jurizezi? :s

  10. 6.
  11. gravatar zoso a scris pe

    e o mafie a bloggerilor. mafiotu manafu i-a propus mafiotului zoso sa jurizeze. si ametitu ala a acceptat.

  12. 7.
  13. gravatar Sabrina a scris pe

    oh, now i get it.
    ma rog, vazusem de ceva vreme ca jurizezi. sincer, ma asteptam ca postul asta sa fie mai putin elegant, nush, niste comentarii acide or smth. pt ca am citit ideile postate pe acolo si… ma rog, nu e domeniul meu.

  14. 8.
  15. gravatar zoso a scris pe

    e atat de trist incat nu pot fi rau.

  16. 9.
  17. gravatar Sabrina a scris pe

    poate nu au inteles prea bine cerinta, =))
    like, toti au luat-o pe ideea de creativitate (dusa bine la extreme) si au venit cu niste idei fanteziste. poate org cautau ceva mai practic?
    (de genul: (tampitii de) cosmote ar trebui sa-si schimbe sloganul(in touch with life) deoarece e deosebit de stupid sa ai sloganul in engleza si sa te adresezi romanului simplu, ca de la egal la egal, cu oferte simple si clare. or smth.
    /cosmote hate)
    poate a fost cerinta confuza. poate. sper.






Arhive